Zakynthos

pláž Navagio na Zakynthosu

pláž Navagio na Zakynthosu

V severozápadní části Řecka v Iónském moři se rozléhá další turisticky oblíbený ostrov – Zakynthos. Od řecké pevniny jej dělí pouhých 16 km. Jde o třetí největší ostrov Iónského moře. Jeho rozloha činí 410 km2. Povrch je převážně hornatý, jako u většiny Iónských ostrovů. Ve východní části ostrova se nachází úrodné nížiny. Zakynthos je poměrně zelený ostrov, na kterém je bujná vegetace. Právě všudypřítomná zeleň tvoří dokonalý kontrast k bílým písčitým plážím a azurově modrému moři.

Ostrov vůní

Ostrov nadchne především milovníky flóry a fauny. Rostou zde chráněné rostliny a žijí živočichové, které jen tak někde nespatříte. Překrásné barevné květy omamných vůní vás budou doprovázet téměř na každém kroku. Zakynthos je domovem mořských želv, které na zdejší pláž každoročně připlouvají naklást vajíčka. Tyto želvy (Caretta caretta) však postupně vymírají. V celém Středomoří již žije pouze 2000 jedinců. V podmořských jeskyních lze spatřit také tuleně středomořské.

Základní informace o ostrově

Hlavním městem ostrova je Zakynthos, ve kterém žije přibližně 10 tisíc obyvatel. V centru města najdete mnoho kaváren, restaurací a nočních klubů. Na severu sousedí s dalším ostrovem Kefalonia. Na ostrov se dostanete poměrně snadno, neboť je zde mezinárodní letiště, které se nachází pouhých 6 km od hlavního města. Kromě letecké dopravy sem lze doplout také lodí nebo trajektem.

Historie a památky ostrova

Na své si přijdou také milovníci historie. Bohužel mnoho historických památek se zde nedochovalo. Archeologické nálezy na Zakynthosu jsou minimální. I přesto se mají turisté na co těšit, zejména pak na krásné pláže a bohatou přírodu.

Podle mýtů zde kdysi pobývali bohové Apollón a Artemis. Za návštěvu stojí vesnička Volines, která proslula tradičními řemesly. Na západním pobřeží se nachází Modrá jeskyně, která vyniká azurově modrou vodou. Toto místo milují hlavně potápěči. U jihovýchodního pobřeží se nachází mořský příklop ve Středozemním moři. Můžete také vycestovat na okolní ostrovy a poznat tamní kulturu.

Pláže na Zakynthosu

Na Zakynthosu jsou nádherné pláže, které jsou pokryté bílým pískem, v některých místech i oblázky. Slunečníky a lehátka jsou dostupné za poplatek. Všechny pláže jsou dobře vybavené a nabízí návštěvníkům maximální komfort.

Mezi nejznámější pláže patří Argassi, Alykes, Alykanas, Banana, Gerakas. Laganas je proslulá jako líheň vzácné karety obrovské a je zároveň součástí národního parku. Některé pláže jsou rušné, jiné naopak nabízí dostatek soukromí.

Počasí na Zakynthosu je v letních dnech horké a suché. Zimy jsou mírné a objevuje s více srážek. Teploty v hlavní sezóně dosahují ke 40°C.

objednavka