Řecko autem

Řecko autem

Řecko autem

Pokud zvolíte jako svou cílovou destinaci Řecko nebo některý z řeckých ostrovů, můžete vybrat několik způsobů dopravy. Nejčastěji se do této země dopravujeme letecky, ovšem velmi oblíbené je také cestování autem. I když je cesta o dost delší, jste vlastními pány. Můžete procestovat zemi křížem krážem, do auta zabalíte více věcí (v letadle jsou omezené kapacity kufrů) a v konečném důsledku také ušetříte.

Ačkoliv je Řecko od České republiky poměrně vzdálené, existuje mnoho způsobů, jak se sem dopravit autem.

Jakou zvolit trasu?

Chystáte-li se do severní části země, můžete jet přes Slovensko, Maďarsko, Bělehrad, Niš a Makedonii. Cesta trvá přibližně 18 – 20 hodin. Je vhodné, aby v autě byli alespoň dva řidiči, kteří se budou v řízení střídat. Je také důležité dělat pravidelné pauzy. Výhodou této trasy je, že se v Bratislavě napojíte na dálnici a poté jedete téměř plynule až do Řecka.

Na Slovensku zaplatíte za dálniční známku na týden přibližně 5 Eur. Známku můžete pořídit na kterékoliv benzínce.

Abyste měli dokonalý přehled o zemi, podívejte se na mapu Řecku, kterou najdete na našich stránkách. Nezapomeňte si s sebou přibalit cestovní pasy, protože projedete mnoho zemí a ne všechny patří do EU. Rychlostní limity se oproti českým silnicím příliš neliší. Na hranicích s Makedonií se vám může stát, že po vás budou vyžadovat vstupní poplatek do země. Za mýtné zaplatíte také v Srbsku.

Další možnost, jak dojet do Řecka autem, je cesta do Itálie a zde se nalodit na trajekt. Z ČR pojedete směrem do Rakouska a pak rovnou Itálie. Tato trasa vyjde časově nastejno, je však méně náročná na řízení a za trajekt si připlatíte. Do Řecka se trajektem dostanete pouze z Itálie z těchto měst: Benátky, Ancona, Brindisi a Bari.

Do Řecka to můžete vzít i přes Chorvatsko. Levná dovolená v Chorvatsku? Zkuste naše last minute ubytování.

Důležité rady pro řidiče

Nespoléhejte příliš na navigaci. Většina navigací si totiž myslí, že Evropa končí v Maďarsku a pokračuje zase až v Řecku. Raději si naplánujte trasu ještě z pohodlí domova před cestou. Průjezd Bratislavou není zpoplatněn, zaplatíte až po výjezdu z hlavního města, kde je již označený placený úsek.

Kousek za Bratislavou začínají hranice s Maďarskem. V této oblasti nejčastěji slovenští policisté měří rychlost a kontrolují dálniční známky. Dejte si na to pozor, za ty problémy vám to nestojí. Cesta přes SR je krátká, trvá přibližně 1,5 hodiny. Cesta pokračuje Maďarskem, zde pojedete po velmi pěkné dálnici. V těchto úsecích hrozí mikrospánek. V Maďarsku na dálnicích pokud možno netankujte, pohonné hmoty jsou zde velice drahé. Cesta Maďarskem trvá necelé 4 hodiny.

Poté se ocitnete v Srbsku. Jejich jazyku lze s trochou představivosti porozumět. Pojedete směrem na Bělehrad a odtud do Niš. Za mýtnicí u městečka Niš pokračuje směrem na Thessaloniki – zde je cesta velmi dobře značená. Poslední zemí, kterou projíždíte, je Makedonie. Zde naopak doporučujeme tankovat, protože ceny za pohonné hmoty jsou v Makedonii nízké (velké cenové rozdíly jsou také oproti Řecku).

Na Řeckých silnicích dbejte velké opatrnosti. Řekové jsou podobně jako Italové velmi temperamentní řidiči. A nezapomeňte také na cestovní lékárničku, která je velmi důležitá ať už cestujete kdekoli.