Kos

ostrov Kos

ostrov Kos

Ostrov Kos patří mezi jeden z nejnavštěvovanějších řeckých ostrovů. Nabízí nejen skvělé podmínky k dovolené, ale také mnoho historických památek a pamětihodností. Nížinatý povrch vybízí také aktivní turisty, kteří se rádi vydávají na pěší či cyklistické túry. Na ostrově naleznete krásné pláže, romantická zákoutí i malebnou přírodu. Třetí největší Dodekanéský ostrov má každému co nabídnout.

Střípky z historie

Ostrov Kos má za sebou bohatou historii. Byl obydlen již za doby mykénské a na tomto místě se za mnohá staletí vystřídalo bezpočet vládců i pirátů. Ostrov se stal mimo jiné členem athénského námořnického spolku a sloužit jako významný přístav. Kos je neodmyslitelně spojený s Hippokratem, který zde v pátém století před naším letopočtem založil věhlasnou lékařskou školu. Později na pahorku, který se trčí nad městem Kos, bylo postaveno pozoruhodné dílo zasvěcené lékařství – Asklepion.

Ve starověku přicházeli do tohoto chrámu nemocní strávit noc a doufali, že se díky léčivé síle uzdraví. Kos je často nazývaný jako Hippokratův ostrov, neboť zde tento věhlasný řecký lékař zanechal nesmazatelné stopy, které jsou patrné dodnes. Snad každý návštěvník Kosu si nenechá ujít návštěvu tohoto posvátného místa.

Další historická místa na Kosu

Vydáte-li se na Kos, pak vězte, že zde naleznete mnoho cenných historických památek. Vyjma již zmíněného Asklepionu, stojí za vidění také starobylý amfiteátr s krásným kulatým hledištěm, jež je vyrobeno z mramoru. Nenechte si ujít také středověký hrad rytířů Řádu sv. Jana, který je starý až 600 let. Díky blízkosti Turecka zde nechybí ani muslimská mešita.

Za zmínku stojí také Agora, což je starověké tržiště pocházející z 3. a 4. století před naším letopočtem.

Geografie ostrova

Ostrov Kos má poněkud atypický protáhlý tvar, který na délku měří až 50 km. Pobřeží lemují vesměs písčité pláže, pouze v některých místech lze najít skalnaté útesy. Kos je součástí souostroví Dodekanésos, které tvoří 12 ostrovů. Mezi další známé patří například Rhodos či Kalymnos. Přesnou polohu Kosu najdete na naši geografické mapě Řecka.

Jak už bylo výše zmíněno, na Kosu převládají písčité pláže, které dokonale kontrastují s azurově modrou vodou. Pláže jsou na Kosu perfektně turisticky vybavené tak, aby poskytly návštěvníkům potřebný komfort. Společně s malebnou přírodou kolem tak tvoří dokonalou scenérii. Mezi nejoblíbenější pláže patří Paradise, Lambia, Thermes nebo Camel Beach.

Jaké počasí lze na Kosu očekávat?

Nejvhodnější doba k návštěvě ostrova se odvíjí od vašich preferencí. Pokud dáváte přednost koupání a vodním hrátkám, vydejte se sem v letních dnech, kdy teploty dosahují běžně až 35°C a moře má příjemných 25°C. Pokud dáváte přednost památkám či turistice, jeďte na ostrov mimo sezónu, ideálně v květnu nebo v září, kdy je na ostrově stále poměrně teplo, ovšem nikoliv vedro a nesetkáte se zde s davy turistů.

Doprava na ostrov Kos

Na ostrov Kos se lze dostat nejsnadněji letecky. Přímo uprostřed ostrova se nachází mezinárodní letiště, ze kterého je dobrá dostupnost do všech tamních letovisek. Let trvá přibližně 2,5 hodiny a díky perfektní dostupnosti váš transfer do hotelu nebude delší než 30 minut.

objednavka