Ceny v Řecku

Řecké eura

Řecké eura

Před cestou do Řecka vás jistě napadne myšlenka, na jaké ceny potravin se připravit. Ceny se odvíjí od toho, do jaké části míříte. Jinak je tomu na vesnicích, ve větších městech a v přímořských letoviscích. V roce 2002, kdy Řekové vstoupili do EU, ceny značně stouply. Finanční situace v zemi se ještě zhoršila v roce 2010, kdy se ve dvou vlnách zvýšilo DPH. Řekové se však snaží turisty neodradit a ceny tedy od té doby nijak rapidně nestoupají.

Obecně lze říci, že ceny potravin v Řecku jsou vyšší, než je tomu u nás. Oproti ostatním přímořským státům, jako je například Itálie nebo Španělsko, se příliš neliší. Nemá vůbec smysl ceny přepočítávat na koruny. Pokud budete ubytování se stravou, základní potraviny nebudete potřebovat. Možná jen ovoce a zeleninu, případně pečivo. Jestliže si chcete sami vařit, je dobré mít přehled. Vcelku levně vás vyjde olivový olej, konzervované potraviny, těstoviny, rajčatový protlak, tuňák a pečivo. Naopak drahé jsou mléčné výrobky a maso. Ovoce a zeleninu raději kupujte na trzích, kde jsou ceny nižší a produkty kvalitnější.

Cena stolní vody je přibližně 0,50 Eur až 1 Eur za 1,5 litru. Světlý chléb stojí 0,80 Eur a je velmi chutný. Zde jsou ceny základních potravin:

Nakupovat pečivo doporučujeme spíše v pekárně, nežli v supermarketu, stejně tak ovoce a zeleninu raději na trhu. Pokud vyrazíte na večeři ve dvou, počítejte s cenou kolem 30 Eur (včetně předkrmu a pití). Pokud si vystačíte s fastfoody, v Řecku jich najdete mnoho a lze na této stravě hodně ušetřit.

Na dovolené v Řecku počítejte s určitými výdaji i v případě, že máte zajištěnou stravu s ubytováním. Je to přibližně 100 Eur na osobu. Můžete si tak dopřát zmrzlinu, nějaké suvenýry, pití, ovoce a zeleninu či si zajít na dobrý drink.

Skvělým způsobem, jak si užít dovolenou, může být také dovolená all inclusive v Řecku se slevou last minute. Budete mít zajištěné jídlo po celou dobu v téměř kteroukoli denní dobu a nebudete se muset zabývat cenami jednotlivých potravin.