Pojistěte se na cestu rozumně

Pojištění před odcestováním na dovolenou, tedy cestovní pojištění, je rozhodně dobrý nápad obzvlášť v období zimy. Jak celý tento proces probíhá, co k tomu budete potřebovat a proč se raději nespoléhat jen na evropský průkaz pojištěnce?

Ačkoliv je evropský průkaz pojištění dobrá věc, spoléhat se pouze na něj by mohlo dovolenou v případě úrazu či zdravotních problémů značně prodražit. Lidé se při vycestování za hranice často spoléhají pouze na evropský průkaz zdravotního pojištění, což je chyba, protože ten nekryje náklady v soukromých zdravotnických zařízeních, nekryje ani spoluúčast pacienta ve státních zařízeních, rovněž ne vždy pokrývá náklady na transport a vůbec neřeší právní služby. Přitom právě tyto položky jsou při pojistné události nejvyšší. Dovolená pro cestujícího, který si neuzavřel komerční cestovní pojištění, se tak může prodražit i o statisíce korun.

Co když si evropský průkaz pojištěnce zapomenete?

V případě, že si zapomenete evropský průkaz doma a vyhledáte ošetření v zahraničí, budete muset zdravotní péči uhradit v hotovosti. Kdyby šlo o hospitalizaci, zde je čas na zaslání průkazu poštou ze strany rodinného příslušníka. Průkaz vyfocen v mobilu může, ale také nemusí poskytovatel zdravotní péče akceptovat.

Co když jste těhotná a budete v zahraničí potřebovat ošetření?

Zdravotní péče spojená s těhotenstvím a porodem se považuje za nezbytnou zdravotní péči a je kryta evropským průkazem. Nemůže však jít o situaci, že pojištěnka cíleně vycestuje do státu EU za účelem porodu, v takovém případě už jde o přeshraniční zdravotní péči.

Jak uzavřít komerční cestovní pojištění

Můžete tak učinit na pobočkách, přes internet, telefonicky, případně se zeptejte v cestovních kancelářích. Od čeho závisí, kolik budete platit? Cenu pojištění ovlivňuje věk, cílová destinace (země pobytu), rozsah pojištění, vybrané pojištěny rizika, pojistné částky a délka pobytu. A co budete potřebovat uvést? Na uzavření pojištění postačí vědět datum odjezdu a návratu (při cestovním pojištění na dobu neurčitou, samozřejmě není nutné), zadat rodné číslo a adresu trvalého bydliště. Potom si stačí už vybrat pouze balíček cestovního pojištění, který člověku vyhovuje nejvíce.

Myslete na aktivity, které chcete na dovolené podnikat

Při cestě do zahraničí je rozumné zvážit, jaké aktivity tam plánujeme provádět a podle toho zvolit rizika, která chceme mít pokryty. Určitě nejdůležitější je myslet na své zdraví a zdraví své rodiny a sjednat si pojištění léčebných nákladů, což je v podstatě” povinná “složka při sjednávání cestovního pojištění, k němu je pak možné připojistit si další rizika jako trvalé následky úrazu, smrt, ale i zavazadla, nebo odpovědnost za způsobenou škodu. Turistům doporučujeme, aby si vždy všímali i limit pojistného krytí, to znamená maximální částku, kterou vám pojišťovna při vzniku škody zaplatí. Pokud jedete na lyže, třeba na to myslet dopředu a připojistit si riziko spojené se sportem.